כיצד יוצרים מעטפת אפקטיבית למשרתי המילואים

כיצד יוצרים מעטפת אפקטיבית למשרתי המילואים
כיצד יוצרים מעטפת
אפקטיבית למשרתי המילואים
אברהם אייזן

שולחן היוועצות בנושא: כיצד יוצרים מעטפת אפקטיבית למשרתי המילואים

דף סיכום דיון

תקציר לשולחן: למערך המילואים יש מקום משמעותי בתפיסת הביטחון של ישראל. במרכזו ניצבת התפיסה שאזרחים ואזרחיות ישמרו על רמת כשירות שתאפשר להם ביום פקודה להתגייס ולהוות חלק מהמאמץ הביטחוני. כל עוד לא הוחלט אחרת, למערך ישנה חשיבות והוא מתוקצב ומהווה חלק מהאתוס הלאומי.

יחד עם זאת בשנים האחרונות אנו עדים למגמה בה ציבור משרתי המילואים הולך ומצטמצם. בנוסף לאתגר האישי, היציאה לשירות מהווה אתגר לאקו-סיסטם של המשרת: משפחה (בת זוג, ילדים), מקום עבודה, לימודים וכו'.

כיום עיקר המעטפת ממוקדת בפרט המשרת בדמות מענקי מילואים, הגדלת התגמול ליום שירות, מתן הטבות נקודתיות (נקודות זיכוי באקדמיה, מועדי ג' וכו'). אך המעטפת כמעט ואינה מקבלת מענה.

התוכניות התומכות הקיימות אינן סדורות במערך של מדיניות ממשלתית, אלא הן פרי של יוזמה והישגים נקודתיים מול גופי ממשלה שונים. כך נעדרת היום תפיסה הרואה את משרת המילואים כמכלול על צרכיו השונים, תוך נתינת מענה לצרכיו המשתנים בשלבי חייו והאתגרים הייחודים להם: עצמאי\שכיר, סטודנט, בעל משפחה.

במהלך השיח אשמח לקבל רעיונות ותובנות לגבי המעטפת שניתן לתת למשרת המילואים, תוך שימת דגש על אופנים לקידום מדיניות מתכללת.

קצת עליי: יועץ אסטרטגי הפועל בזירה החברתית והציבורית. בוגר בית הספר למדיניות ציבורית בתוכנית המנהלים. משרת מילואים פעיל משנת 2004 ומנהל התוכן של תכנית פק"ל (פלוגה, קהילה, לכידות) המובילה תהליכים של בינוי קהילה במערך המילואים של צה"ל.